Web Tabanlı Platform Özgürlüğü

Bilinen masaüstü uygulamalarının aksine, web platformunda veri ile ilgili yapılacak bütün işlemler tek bir sunucu (Uygulama Sunucusu) üzerinde olur.Bu sayede kullanıcı bilgisayarları, sadece sisteme veri girişi yapma ve sistemin ürettiği çıktıları görme amacına hizmet eder.

Dağıtılmış Çok Katmanlı Yapı: Web platformunda farklı katmanlar farklı bilgisayara dağıtılarak, sistemin hızı ve güvenliği arttırılır, hata riski minimuma indirilir. Kullanıcı bilgisayarları, güvenlik katmanından süzüldükten sonra uygulama sunucusundaki modüllere erişebilir ve uygulama sunucunda istekler yorumlanarak gerekli işlemler yapılır.

Platform Bağımsızlığı: Sistemin herhangi bir kurulum programı içermemesi, uygulamaların merkezi sunucu tarafında çalıştırılması ve yorumlanması, kullanıcı platformunun sistem üzerindeki etkisini kaldırır. Bu sayede farklı işletim sistemlerine sahip olan bilgisayarlar (Windows, Linux, Solaris, MacOs), internet tarayıcıları vasıtasıyla (Internet Explorer, Firefox) aynı sisteme ulaşıp, aynı fonksiyonları kullanabilirler.

Veri Güvenliği: Veri alışverişi ve veri işlenmesi merkezi sunucu üzerinden olduğu için, kullanıcı bilgisayarlarının veri tabanına, arka plandaki servis ve sistemlere erişimi engellenmiştir. Sistem, veri erişimini tek bir noktada toplar ve bu sayede güvenlik maksimum hale getirilir.

Erişebilirlik: İnternet ortamının erişim imkânları sayesinde, sistem her türlü erişim seçeneğine uygundur. Uygulama sunucusunun ve güvenlik duvarlarının filtrelemesiyle, sistemde tanımlanan yerel ve uzak bilgisayarlar güvenli bir şekilde sisteme ulaşırlar. Kullanıcı ile uygulama sunucusu arasında sadece yorumlanmış verilerin iletişimi ağ trafiğini azaltarak, sistemden daha fazla kullanıcının faydalanmasını sağlar.

Düşük Maliyet: İşlemlerin sunucu tarafında yapılması, kullanıcı bilgisayarları için gerekli olan yapılandırma özelliklerinin en aza indirilmesini sağlar. Bu sayede kullanıcı bilgisayarlarının bakım onarım ve güncelleme masrafları azalır. Ayrıca sistem Thin-Client makinelerle %100 uyumludur.